2012. szeptember 9., vasárnap

Bujaság
 
Elérkeztünk az utolsó, egyben a kedvenc bűnömhöz. A bujaság okozza a legtöbb bonyodalmat, fájdalmat, konfliktust, stresszt. Egyszer egy sci-fi sorozatban megjegyezte az egyik „űrlény” főszereplő, hogy az irodalmunk nagyrészt erről szól. Milyen igaza volt! Nem igazán tudnánk meglenni nélküle. Ha túl sok hódolónk van az a baj, ha kevés, vagy nincs, akkor az.
Munkahelyen tartja magát az a mondás, hogy „házinyúlra nem lövünk”, aminek azért van valóságalapja. Ha a kollégánkkal flörtölünk, az kihathat a munkánkra is, és veszekedés vagy szakítás esetén lehet, hogy ez a hatás nem túl pozitív. Vegyük figyelembe azt is, hogy akármi történik köztünk, ugyanúgy napi 8 és fél órában egymással leszünk, és ezt nem mindenki viseli jól. Persze nagy cégeknél gyakori a munkahelyi szerelem, de több száz ember között azért könnyebb a dolgunk.
Rengeteg félreértés származhat abból, ha valaki túl népszerű az ellenkező nem tagjainak körében. Van egy barátnőm, aki kivételesen szép. Gimnáziumban az összes fiú futott utána, világ életében azt csavart az ujja köré, akit akart. Ezzel viszont féltékenyé tette a többi, átlagos kinézetű lányt, akik olyan pletykákat terjesztettek róla, hogy ha csak a fele igaz, minden joggal kirúghatták volna az iskolából. Az egyik, talán a legdurvább, hogy a tesitanárral jár, annyira abszurd volt, hogy már senki nem hitte el. Csak mi tudtuk, hogy ez az egyetlen, ami igaz…
Hogy miért ennyire az életünk része? Mert az ember alapvetően társas lény, és az önbizalmunknak is jót tesz a népszerűség.
 
Neked melyik a kedvenc bűnöd? Az ördögét és az enyémet már tudjuk :)

2012. augusztus 15., szerda

Hét főbűn - Lustaság




Majdnem minden nép hagyományai közt fellelhetők a mesék a lusta fiúról vagy lányról. Persze ráfáznak a végén, hiszen lustának lenni nem szabad. Tudjuk, hogy a szorgalmas ember többre viszi, a dolgosság erény, stb. A lustát kinevetik, lenézik, nem kell senkinek.
A lusta ember elhanyagolja a kötelességeit, a környezetét, végső soron saját magát. Régebben érthető volt, hogy bűnnek számított, a falusi életben mindenkinek dolgoznia kellett, különben éhen haltak volna.
Ma már nem tartjuk akkora hibának, de inkább azt mondjuk helyette, hogy kényelemszeretőek vagyunk. Hány találmányt ihletett az emberi lustaság, hogy aztán szorgalommal valóra váljon? Nem véletlen van a TV-hez távirányító, nehogy fel kelljen állni a kanapéról…
Hosszú, átdolgozott hetek, vizsgák, stresszes időszakok után teljesen természetes, ha úgy érzed, megengedhetsz magadnak egy kis lazítást, lustálkodást, hiszen a pihenés legalább olyan fontos, mint maga a munka.
A lusta ember általában nem stresszel, sőt, viszonylag nyugodt életet él, bár könnyen keveredik konfliktusba a munkatársaival, családtagjaival, hiszen „semmit nem lehet rá bízni”, vagy ahogy Pató Pál úr mondaná: „ej, ráérünk arra még!”
Előfordulhat az is, hogy semmihez nincs kedvünk, a mindennapi feladataink teherként nehezednek ránk, a hosszú alvás inkább menekülés a hétköznapok elől. Volt régen egy francia film, a főszereplője a való életben nagyon szerencsétlen volt, de éjszaka, álmában, hős. Gyönyörű nőket mentett meg, bátran harcolt az ellenséggel. Egy idő után mindig csak aludt volna, egyre kevésbé érdekelte a valóság.
Ha folyamatosan csak aludnál, az utalhat depresszióra is. Ilyenkor az ember szó szerint az álomvilágba menekül a valós gondok, problémák elől. Nagyon nehéz élethelyzetben gyakori az aluszékonyság.

2012. augusztus 8., szerda

Hét főbűn - Kapzsiság



A fösvénység motívumának azonos tünetekkel – szorongás, gyanakvás, vagyonféltés, elmagányosodás – ábrázolt képe minden korban foglalkoztatta az írókat - ez az egyik leggyakrabban kipellengérezett hiba, hiszen örökké aktuális: Ki ne ismerné a Fösvény történetét Molière-től? Amikor az ember minden különösebb cél nélkül csak gyűjti a pénzét, nem ad belőle senkinek, de még magára sem költ. Régi, kopott ruhákban jár, a fiatal szerelmeseket pedig nem segíti. Minden gondolata a pénz körül forog, fontosabb neki a szerelemnél, és az apai szeretetnél is. Mi értelme van úgy pénzt gyűjteni, hogy nem érezzük a jólét örömét? Ha a végén egyedül maradunk? A pénz nem fog minket viszontszeretni. Ez a történet erre tanít.
A kapzsiságot a mesékben is kifigurázzák. Emlékszünk Dagobert bácsira? Annyi pénze volt, hogy úszkálni tudott benne, mégis milyen kicsinyes és irigy volt a családtagjaival? Semmi mással nem foglalkozott, mint a páncélterme védelmével.



A két főszereplő abban hasonlít egymásra, hogy életük fő értelme az, hogy még több pénzt gyűjtsenek össze. Minden komolyabb, vagy megfogalmazható cél nélkül. Itt már nem a "jobb, és szebb élet" a motiváló erő.
A magány, a többi embertől való (akár tudatos) elszigetelődés alattomos stresszforrás. Először észre sem vesszük, csak amikor már nem marad körülöttünk senki, se barátok, se család. Érzelmeket nem lehet pénzért venni, ha mégis, az olyan is…
Ma a kapzsiság témája különösen aktuális, sokan éjt nappallá téve dolgoznak, már nem csak a családért vagy a túlélésért, hanem inkább a még nagyobb kényelem, vagy a luxuskörülmények megteremtése érdekében. Szinte beköltöznek a munkahelyükre, még aludni is alig járnak haza. Ezzel megkockáztatják, hogy ellaposodnak az emberi kapcsolataik, tönkremegy a házasságuk.
Volt régebben egy barátnőm, a családja szörnyen gazdag volt, egy gyönyörű házban laktak, két kocsijuk volt, évente jártak síelni, kétszer nyaralni valami távoli tengerpartra, méregdrága kozmetikumokat használtak, és márkás ruhákat hordtak. A lány elegáns különórákra járt, és elit iskolában tanult. Kívülről igazi mintacsaládnak tűntek, de a barátnőm állandóan panaszkodott, hogy szinte soha nem látja a szüleit, alig foglalkoznak vele, mindig fáradtak, őt pedig egy fizetett babysitter szórakoztatja… Én többet tudtam a lányukról, mint ők, igazából alig ismerték egymást…

2012. augusztus 1., szerda

Hét főbűn - Hiúság


Mindenki látta az Ördög Ügyvédje c. filmet? Maga az ördög mondja benne, hogy a „hiúság a kedvencem a bűnök közül…” Hogy miért? A főszereplő bármilyen mocskos ügyet elvállal, hiszen ő mindig nyer, „ő a legjobb”. Egy pedofil ügyén keresztül kerül kapcsolatba a Gonosszal, aki egyre jobban tudja irányítani, a hiúságán keresztül úgy manipulálja, ahogy akarja. Nekem az egyik kedvenc filmem, nagyon tanulságos.
A hiúsággal kapcsolatban talán a legismertebb történet Nárciszé, aki vadászat közben egy tóban megpillantotta saját tükörképét, és beleszeretett. Epekedésében a tóba fulladt (egyes források szerint öngyilkos lett). A másik szerencsétlenül járt ifjú Oscar Wilde regényében Dorian Gray volt, aki annyira hiú volt, hogy azt kívánta, bárcsak az akkoriban festett arcképe öregedne helyette. Hosszú évek teltek el, és ő még mindig gyönyörű és fiatal volt, a festmény viszont egy szörnyetegre emlékeztetett. Az arcán tükröződött Dorian életének minden mozzanata, mocskos cselekedete, önzősége. Végül önmaga szúrta le a képet, ezzel a saját halálát okozva.




Hogy mi ebből a tanulság? Talán az, hogy a hiúságot nem szabad túlzásba vinni. De hol van az egészséges határ?
Az, hogy szeretnénk jól kinézni és lassabban öregedni, kevésbé hízni, érthető. Az újságokban gyönyörű nők, és sportos testű férfiak képei vannak. An sztárok még 50 évesen is remekül néznek ki. Amikor viszont már csak ekörül forognak a gondolataink, át kell értékelnünk az életünket. A napokban volt a TV-ben egy nő, aki bele is halhat a szépészeti beavatkozásokba, ha nem áll le velük, mert a teste elkezdte kilökni az implantátumokat, több helyen komoly gyulladás lépett fel. Őt azonban nem érdekli, folytatja, számára a legfontosabb, hogy jól nézzen ki. Lassan már minden napra jut egy ilyen hír. A mai ember (is) megszállottan üldözi a külsőségeket. Szép haj, ránctalan bőr, tökéletes fogsor, smink (már férfiaknak is gyártanak), gyönyörű ruhák, cipők, rengeteg önvizsgálattal töltött idő a tükör előtt. Buta diéták, csodakrémek, étkezési zavarok.  
A másik oldal, amikor fennen hangoztatják egyesek, hogy a külső egyáltalán nem számít. Még kamaszkoromban udvarolt nekem egy fiú, nagyon kedves volt és aranyos, de nem tetszett. A külsejére teljesen igénytelen volt, nem törődött a ruháival, a haja mindig ápolatlan volt (vagy csak úgy nézett ki), a bőrével nem foglalkozott. Szerinte a külseje nem fontos, az a lényeg, ami belül van. Nos, nem egyezett a véleményünk…
Szerencsére ezek eltúlzó végletek. Tehát hol az egészséges határ?
Legyünk tisztában a saját adottságainkkal, és fogadjuk el őket. Amin nem tudunk változtatni, azzal barátkozzunk meg. Tudom, ezt könnyű mondani, de talán egy próbát megér. Ami előnyös rajtunk hangsúlyozzuk, ami kevésbé, abból hozzuk ki a maximumot. Ha elégedettek vagyunk a testünkkel, és merjük szeretni önmagunkat, az a kisugárzásunkon is érződik, ezáltal az emberek sokkal szebbnek látnak minket. Nyugodtan foglalkozzunk a megjelenésünkkel, addig, amíg ezt örömmel tesszük. Amint azonban kínzó kötelességgé válik, és úgy érezzük, valami irreális elvárásnak kell megfelelnünk, álljunk meg, és gondolkozzunk el. Vagy próbáljunk barátkozni a dologgal, vagy tegyük fel magunknak a kérdést: Tudunk változtatni? Ha igen, lássunk neki! Ne a kifogásokkal álljunk elő :)

2012. július 23., hétfő

Hét főbűn - harag



A harag egy erős indulat, amelyet akkor érzünk, ha várakozásainkban csalódtunk, önérzetünkben megbántottak, esetleg megsértettek, vagy megrövidítettek minket, és tudunk kit hibáztatni. Ha nem próbáljuk csillapítani, féktelen dühvé válik, az pedig bosszúvággyá. A bosszú pedig újabb bosszút szül. Talán ez a legveszélyesebb benne.
Van egy sorozat a TV-ben, a címe Tabu. Nagyon szeretem, rendkívül érdekes. Volt egy rész, ahol albán családokat mutattak, akik ki sem merik engedni a fiaikat az utcára, mert a helyi, százados hagyományokon alapuló vérbosszú áldozataivá válnának. Az egyik férfi még fiatalabb korában egy szóváltás következtében megölt valakit. (Azért el tudom képzelni az ilyen szóváltást…) Letöltötte a több éves börtönbüntetését, de a másik családnak ez nem volt elég, meg akarják ölni a fiát, mert vért csak vér moshat le. A fiú a négy fal közt él, mert ha kilépne a házból egyből lelőnék. Az otthonában nem bántják, azt nem engedik a szokások. A modern törvények persze tiltják ezt, de érdemben tenni ellene nagyon nehéz. Próbálnak szakembereket alkalmazni, akik magukra vállalják a konfliktus rendezését, de ők sem járnak mindig sikerrel. A gyerekek, később fiatal felnőttek pedig otthon maradnak, vagy külföldre menekülnek. Ez egy spirál, amiből nagyon nehéz kikerülni, hiszen a halálát valószínűleg meg akarnák torolni…
De kissé messzire kanyarodtunk :) A haragot nem csak a keresztények ítélik el, hanem a legtöbb vallás.
Már gyerekkorunkban megtanuljuk, hogy a haragot kezelni kell. Mikor az óvodában elveszik a csokinkat, és hirtelen felindulásból leütjük a másikat, az egy pillanatnyi elégedettséget hoz. Aztán mikor látjuk, hogy fájdalmat okoztunk, jön a megbánás, a bűntudat.
Ez felnőttként sincs másképp, nem véletlenül szokták mondani, hogy „számolj tízig, mielőtt cselekednél”, mert ilyenkor képtelenek vagyunk gondolkodni tetteinken, és a következményeken. Ez utóbbin pláne. Nem véletlen van a törvényben olyan kitétel, hogy „hirtelen felindulásból elkövetett”. Egy fokkal enyhébb a büntetése, mint az előre kitervelt, megfontolt cselekedetnek.
A bosszú ott kezdődik, amikor komoly okunk van a haragra.
A harag hihetetlen stresszforrás, hogyan lehet kezelni, vagy enyhíteni, külön cikkben foglalkozunk vele.
Neked van olyan tipped, ami bevált?

2012. július 18., szerda

A hét főbűn - irigység

Az irigység generálja a stresszt, és csak úgy vonzza a konfliktusokat. A munkahelyi problémák oroszlánrészét is az okozza. Sokszor nem vagyunk képesek felismerni, hogy nekünk attól nem lesz jobb, hogy a másik eredményeire féltékenykedünk.
Sajnos gyakori, hogy ahelyett, hogy a „saját házunk táján söprögetnénk”, inkább mások dolgaival vagyunk elfoglalva. Neki miért sikerült ez vagy az, neki hogy lehet ilyen jó alakja, csinos ruhái, ennyi pénze, hogy juthat el minden évben csodálatos helyekre nyaralni, egyáltalán mit keres mellette egy ilyen remek házastárs? Az, hogy odafigyel az étkezésre és sportol, esetleg spórol a felesleges dolgokon, hogy megteremtse magának ezt az életet, eszünkbe jut ilyenkor? Ha mégis, akkor jön a szokásos kifogás: „Neki könnyű!” Miért is?
Egy korábbi munkahelyemen egy irodában dolgozott két negyven körüli nő. Az egyik besavanyodott, magányos, a másik boldog családi életet élt. Először jóban voltak, de aztán egyre több konfliktus lett köztük. Egyszerű volt az ok, bármennyire is próbálta leplezni, a magányos nő majd megőrült az irigységtől a másik boldogsága láttán. Ott próbálta ellehetetleníteni a másikat, ahol tudta, szabályos lelki hadjáratot indított ellene, összebeszélt a háta mögött, pletykákat terjesztett, a főnök előtt folyamatosan lejáratta, míg a családos nőt el nem küldték a cégtől. Ettől a magányos nem talált társat, nem lett gyereke, nem lett boldog. Minden, amit elért vele, hogy másnak árthatott.
Az irigység teljesen természetes érzés, de tudnunk kell, hol van a határ. Persze, hogy elsárgulunk, ha a barátnőnk egy vadonatúj piros sportkocsival beállít egy találkozóra (ha kékkel, akkor is), de ez nem jogosít fel minket arra, hogy megkarcoljuk. Ösztönösen fellobban bennünk a féltékenység, ha az, amire régóta vágyunk, másnak már megvan. Az ő örömét ne vegyük el, attól nekünk nem lesz új kocsink.
Próbáljuk meg pozitívan felfogni a dolgot. Ha neki sikerült, nekem is fog! Én is tehetek a céljaimért, vagy kifizethetem a vágyott dolog árát (itt nem feltétlenül pénzről van szó, a kockahas ára például a kitartó és kemény edzés, tudatos étkezés).

2012. július 11., szerda

A konfliktusok, a stressz, és a hét főbűn



 A katolikus vallás megkülönbözteti a főbűnöket a többitől, szerintük ezek más bűnök, rossz szokások forrásai lehetnek. A középkor óta sok fejtegetésre és találgatásra adtak okot. Én is sokszor gondolkoztam azon, hogy vajon miért pont ez a hét, teljesen emberi tulajdonság lett a hét főbűn? Talán kapcsolatuk van a bennünk rejlő rosszal? Kinek árthatunk egy kis éjszakai falatozással, miért bűn, ha szeretjük a gyönyört, miért ne lehetnénk hiúk, amikor minden a tökéletességet sugallja? Ki ne reagált volna haragosan, ha tehetetlennek érezte magát, mi a baj azzal, hogy mindig többre vágyunk?
Úgy döntöttünk, más szemszögből közelítjük meg a kérdést. A hét főbűn kapcsolatát nézzük meg a konfliktushelyzetekkel és a stresszel, már ha találunk összefüggést.
Találtunk…


A falánkság

Az egyik, talán legalapvetőbb, témánkat érintő összefüggés a korlátlan étkezések és a stressz közt van. Itt most nem arról van szó, amikor valaki beteg, és nem ismeri a jóllakottság érzését, mint az a közel 100 kilós kínai kisfiú, aki egész nap csak eszik, mégis éhes marad.
A többségre inkább az a jellemző, hogy akkor is eszünk, ha nem vagyunk éhesek. Csak megkívánunk valamit, egy kis nasit, valami kis rágcsálnivalót a főétkezések között, vagy az esti TV nézés közben. Az evés egy megnyugtató pótcselekvéssé válik stressz, bánat, unalom esetén. A finom falatokkal jutalmazzuk magunkat, egy szelet csokoládé elmajszolásával a lelkünket nyugtatjuk meg. Ha hajlamosak vagyunk ilyesmire, érdemes más cselekvés után néznünk, hiszen ez a rossz szokás könnyen elhízáshoz, és az azzal gyakran együtt járó betegségekhez vezethet.
Ha a stresszt próbáljuk meg levezetni ezzel, annak a gyökerei Freud szerint még a gyerekkorban keresendők. Megszoktuk, hogy ha bármi baj van, sírunk, és utána jön édesanyánk és megetet minket. Tehát az étkezés és a nyugalom érzése összekapcsolódik. Ahogy idősebbek leszünk, édességet kapunk különleges alkalmakkor, de jutalomként is.
A helyzetet csak fokozza az, hogy a gyártók mindent elkövetnek azért, hogy többet fogyasszunk. Az adalékanyagok kívánatosabbá teszik számunkra a nassolni valókat, az ízek intenzívebbé válnak. Nagyon kevesen képesek abbahagyni a chipset fél zacskónál…



Megoldás lehet a gyümölcsök, egészséges nasik bevezetése az étrendünkbe, bár egy alma elfogyasztása sok esetben nem hozza meg a kívánt eredményt. Más pótcselekvések keresése is jó ötlet. Egy régi kolléganőm, ha nagyon stresszes volt, kitakarította az egész lakást, még a padlót is átfényezte kétszer. Őt ez nyugtatta meg. Egy barátnőm a konditeremben vezeti le a felesleges energiákat. Elég feszült élete van, szóval isteni az alakja.

Ti mivel vezetitek le a stresszt?

2012. május 7., hétfő

"Mi lett volna, ha..."

Az előző bejegyzésben olyan fantáziálásról írtunk, ami segíthet megnyugtatni bennünket, helyrebillentheti az igazság érzetünket egy rossz élmény után, vagy levezetheti a dühünket egy veszekedés, vagy egyéb konfliktus számunkra kedvezőtlen befejezésekor.
Van azonban egy kevésbé megnyugtató, mondhatni stresszfokozó fantázia, ami szintén mindenki ismer. Ez a „mi lett volna, ha...”.
Pár hete sportolás közben csúnyán kiment a bokám, emiatt hosszabb időre eltiltottak mindenféle mozgástól. Elmerültem a gondolataimban, nem vettem észre egy apró gödröt, és beleléptem. Nagyon nehezen viseltem a dolgot, többször járt az a fejemben, hogy mi lett volna, ha egy picit jobban figyelek? Akkor nem lenne ez a kényszerpihenő, nem kéne így odafigyelnem az elfogyasztott csoki mennyiségére:)
Az előző bejegyzésben említett barátnőm is nagyon sokszor gondolkodott azon, hogy mi lett volna, ha aznap taxival megy haza, másik útvonalat választ, vagy csak jobban odafigyel, stb?
Ezek a gondolatok elkerülhetetlenek, de erősítik az önvádat, és hosszú távon megakadályoznak minket abban, hogy továbblépjünk. Inkább próbáljuk meglátni, hogy akár történhetett volna rosszabb is. Nekem lehetett volna bokatörésem, a barátnőmet meg is késelhették volna.
Hagyjunk időt magunknak, hogy elfogadjuk az új helyzetet, nyugodtan végig is gondolhatjuk, mi történhetett volna. Utána azonban lépjünk tovább.

2012. április 20., péntek

A fantáziálás

Egy barátnőmet tavalyelőtt megtámadták az utcán, mikor késő este hazafelé tartott. Percekig követték, majd hátulról elkapták, a földre rántották, és mikor ösztönösen magához szorította a táskáját, még meg is rugdosták, hogy elengedje. Az éjszakát a kórházban töltötte, a másnap délelőttöt a rendőrségen. Az ügyből természetesen nem lett semmi, ismeretlen elkövetők voltak, a nyomozást lezárták.
Napokig az utcára sem mert kimenni egyedül, és a mai napig úgy jár haza – hogy az ő szavaival éljek –, mint egy kommandós. Figyeli, követi-e valaki, fülel, nem hall-e esetleg valami gyanúsat.
Sokat gondolkoztam rajta, hogyan lehet ezt feldolgozni, továbbra is ugyanazon az úton menni haza, ugyanott lakni. Később találkoztunk, és elmesélte, neki mi segített. Érdekesen hangzik, de végül is hasznos volt számára.
Többször elképzelte különböző módokon, hogyan állna bosszút a támadóin. Egyik-másik történet hihetetlen véres volt, pár közülük inkább vicces, néhányuk megdöbbentő. Színes fantáziáról, és hihetetlen dühről tettek tanúbizonyságot. Ezek az elképzelt cselekmények a dühünket és az indulatainkat segítenek levezetni, megtörtént dolgokat feldolgozni.
Melyikünkkel ne fordult volna elő, hogy elképzeljük, ahogy pl. a barátságtalan ügyintézőt kitépjük a pultból és jól móresre tanítjuk? Na ugye :) Amíg csak a gondolatainkban léteznek, nem veszélyesek, sőt hasznosak lehetnek. Fontos, hogy kollégát, családtagot, stb. ne képzeljünk ilyen helyzetbe, mert ez adott esetben túl könnyen csábíthat bennünket tettlegességre!

2012. április 11., szerda

Az ideális konfliktuskezelés


Tizenegy éves lehettem, amikor láttam Pierce Brosnannal a 80 nap alatt a Föld körül c. filmet. Az egyik amerikai jelenetben, San Franciscoban mondja Phileas Fogg azt, hogy „nem keresem a bajt, de nem is térek ki előle”. Ez akkor nagyon megtetszett, úgy voltam vele, hogy én is szeretnék majd ilyen bátor lenni, eszerint alakítani az életemet.
Nem volt sem agresszív, sem behódoló. Bármilyen helyzetbe is hozza sors, azt ő tudja kezelni.
Hazudnék, ha azt mondanám, hogy a saját életemben ez mindig maradéktalanul sikerült, de legalább megpróbáltam :)
Én úgy gondolom, hogy a konfliktus kezelésében az „arany középút” egyik alapelve lehet ez a mondat.
Ilyenkor az ember képes arra, hogy a másik érzéseit is figyelembe vegye, ugyanakkor elég bátor ahhoz, hogy önmagába nézzen, ha valóban hibázott. Mindehhez természetesen elengedhetetlen egy egészséges énkép, az, hogy ne függjünk mások megerősítéseitől, hiszen abból hamis képet kapunk.
Az ilyen embernek általában magasabb az ingerküszöbe, és nem gyakran akad ki apróságokon. Jól alkalmazkodik különböző élethelyzetekhez, vitában pedig a kompromisszum kialakítására törekszik. Tehát nem „túlesni” akar rajta, mint a konfliktuskerülő, nem is állandósítani azt, mint a konfliktuskereső, hanem megoldani úgy, hogy lehetőleg mindkét fél számára a maximumot hozza ki a lehetséges következmények közül.

2012. április 6., péntek

Az igazi konfliktuskereső


Előző cikkemben gyakorlati példán keresztül szemléltettem, milyen is a valóságban egy konfliktuskerülő ember. Cikksorozatom mai számában egy volt kolléganőmről írok Nektek, aki olyan tisztán mutatja a konfliktuskeresőkre jellemző tulajdonságokat, hogy akár tankönyvi példaként is lehetne említeni.

A konfliktuskereső embernek a konfliktus a lételeme, az élet sava-borsa.
A szóban forgó kolléganőm (és szerencsére nem a főnököm) képes volt mindenbe belekötni, és mindenkivel olyan hangnemben beszélni, hogy az embernek a bicska kinyílt a zsebében. A legegyszerűbb beszélgetésből vérre menő vitát csinált. Kiforgatta a másik szavait, és plusz jelentést adott nekik.
Mindemellett áradt belőle a keserűség és az önsajnálat. Mindig látványosan mélyeket sóhajtott, és úgy viselkedett, mint aki a világ összes fájdalmát viseli.
Egyszer egy gyenge pillanatában nekem bevallotta, hogy neki szükséges a „dráma”, mert ha nem történik semmi, és túl nagy a nyugalom, abba beleőrül.

Miután sűrűbben beszélgettem vele, rájöttem, hogy a viselkedése mögött valójában az önbizalomhiány húzódik meg. Azzal, hogy mások erősnek és talpraesettnek látják, úgy érzi, valóban ilyen. A kolléganőmnek folyamatosan szüksége volt a megerősítésre, hogy jobb mint mások, egy vitában ötletesebb, és gyorsabban jár az agya.
Ez a típus azonban - ha elmarad a visszajelzés mások részéről -, elbizonytalanodik.
Általában a saját határaikat védik, vita közben támadó álláspontot vesznek fel, emiatt nagyon nehéz velük megbeszélni a problémákat.
Az igazi „dráma” akkor van, ha két ilyen ember találkozik, és kénytelenek együtt dolgozni. Vagy nagyon jól kijönnek, és egész nap vitáznak egymással, (ez egy külső szemlélő számára folyamatos veszekedést jelent, de ők élvezik), vagy érvénybe lép a ’”két dudás nem fér megy egy csárdában” elv, és messziről elkerülik egymást egy idő után.

Nálunk a cégnél az első eset érvényesült. Eltelt egy kis idő, mire rájöttem, hogy ez őket boldoggá teszi… Később bevontak a csapatba egy igazi konfliktuskerülőt is, hogy a munkahelyi élet színesebb legyen. Akkoriban nemigen panaszkodtunk arra, hogy soha nem történik semmi…

2012. április 2., hétfő

Az „igazi” konfliktuskerülő típus


A konfliktuskezelés témában rengeteg olyan frázist tudnék leírni, amit mindenki tud, ha csak egy kicsit is érdeklődik a dolog iránt. Pl.: a konfliktusok részei az életünknek, az pedig, ahogyan kezeljük őket, a személyiségünknek. Mindig az adott helyzettől függ, hogyan reagálunk, és az sem mindegy, kivel állunk szemben: egy kollégánkkal, a főnökünkkel, vagy egy régi barátunkkal. Fontosak a másik személy iránt táplált érzéseink is, máshogy beszélünk valakivel, ha nem akarjuk megbántani, és máshogy akkor, ha nem érdekel minket a szavaink hatása. Ha csak a konfliktusokhoz való hozzáállást nézzük, az emberek alapvetően három fő csoportba sorolhatók, persze a határvonalak nem túl élesek, bőven vannak átfedések, és természetesen kivételek is akadnak. Ez a három: a konfliktuskerülő, a konfliktuskereső, na és persze az arany középút.

Amióta elindítottuk oldalunkat, gyakran figyelem más szemmel a környezetemben lévőket, akaratlanul is elemezgetem a reakcióikat, a viselkedésüket. Ezért jutottam arra, hogy indítok egy cikksorozatot, amelynek a témája konfliktusok kezelésének alap-típusait bemutatni gyakorlati példákon keresztül.
Az első típus, amellyel foglalkozni szeretnék,  a konfliktuskerülő.
Van egy barátnőm, ő ennek a típusnak a tiszta megtestesítője. Elsőre határozott, erős egyéniségnek tűnik, olyannak, aki nem hagyja magát. Az első konfliktusnál azonban behódol az ellenfelének. Az ő célja, hogy akár az iskolában, akár a munkahelyén megőrizze a békét. Neki sokkal fontosabb az, hogy elfogadják, mint az, hogy kiálljon a saját igazáért. Nem vitatkozik senkivel, ha valami probléma van, ő enged. A saját akaratát szinte sosem viszi véghez, és mi, akik a környezetében vagyunk, nem is igen tudjuk, hogy mikor mit szeretne, hiszen harapófogóval sem tudnánk kihúzni belőle sem a véleményét, sem az érzéseit egy adott üggyel kapcsolatban. Alapvetően mások szemén keresztül próbálja magát látni, visszajelzések pedig pozitívak, az ilyen embereket általában szeretik.
Volt egy elég komoly ügy pár hete, a cégtől, ahol dolgozik, eltűnt egy kisebb összeg. Ahelyett, hogy körbekérdezett volna a kollégáknál, hogy ki ült aznap a recepción, ki vette fel a pénzt, amit ő adott ki, esetleg nem tud valaki valamit, nos ehelyett kifizette a hiányt szó nélkül, saját zsebből. Nem merte firtatni a dolgot, nehogy a többiek úgy gondolják, hogy gyanúsítgat bárkit is, esetleg erőszakoskodik, holott erről szó sem volt.
Gyakran mondogatja, hogy „csak nem akarom, hogy ebből baj legyen”, esetleg „az egész nem ér annyit”. Persze, szép dolog, hogy kerüljük a felesleges stresszt, és nem akarunk a megváltoztathatatlanon rágódni, de vannak olyan helyzetek, amikor igenis ki kell állnunk magunkért! Az a mondás jut erről eszembe, hogy „úgy tud elküldeni valakit a fenébe, hogy az illető alig várja, hogy indulhasson”, Ez maximálisan igaz, a mondanivalónk stílusát megfelelően választva, kulturáltan és udvariasan akár a főnökünkkel is megértethetjük, miért van nekünk igazunk. Hacsak nem konfliktuskereső... De erről a következő részben :)

Ha Te is ebbe a típusba tartozol, akkor arra biztatlak, hogy csak tégy egy próbát: fogalmazd meg egy társaságban a saját véleményedet, vagy azt, hogy mit szeretnél. Próbálkozz először olyan körben érvényesülni, ahol hozzád közel álló emberek vannak, ott bátrabban szólalsz meg talán.
Ha pedig ismersz olyan embert, aki ebbe a típusba tartozik, akkor arra tégy próbát, hogy kihúzd belőle a véleményét. Lepd meg, és szegezd neki a kérdést, hogy ő hogyan vélekedik az aktuális témáról.

Ha Te is ismersz konfliktuskerülő embert, a tapasztalataidat várjuk a kommentekben! :)

2012. február 28., kedd

Vannak olyan napok...

Vannak olyan napok, amikor már reggel tudom, hogy inkább ágyban kellett volna maradnom, mert azzal okozom magamnak a lehető legkevesebb kárt. Ilyenkor hajlamos vagyok magamra önteni a kávét, összemaszatolni a ruhám indulás előtt, lekésni a BKV buszt, elbotlani a lépcsőn… Persze minden egyes apró balesetnél csak egyre idegesebb leszek, és ezzel szinte bevonzom a következőt.
Egyetlen megoldás létezik: próbáljuk a helyzet jó oldalát nézni, és ellazulni. Ha sikerül megnyugodnunk, visszanyerjük a jókedvünket, és a balszerencsék is véget érnek. Ez különösen fontos akkor, ha hosszú nap áll előttünk, esetleg fontos teendők várnak még ránk.
Nekem sem mindig sikerül a szélben, mínuszokban elmagyarázni magamnak, hogy milyen jól is jártam azzal, hogy álldogálhatok 10 percet a szabad levegőn… Ha azonban megérkezett a busz, elkezdhetünk megnyugodni. Az is megoldás, hogy ha beértünk a munkahelyünkre, főzünk magunknak egy teát, és szánunk erre pár percet. Nemcsak mi járunk jobban, hanem a munkatársaink is.

2012. február 18., szombat

Kilátástalanság

Még a nyáron történt, hogy kimentem futni a Margitszigetre. Ahogy a romok mellett haladtam el, egy eszméletlenül fekvő, 40 körüli szőke nőre lettem figyelmes az egyik fal mellett. Senki nem állt meg mellette, hogy segítsen, viszont már sötétedett, nem akartam ott hagyni.
Elsegítettem egy padhoz. Viszonylag nehezen mozgott, és zavartan beszélt. Leültünk, beszélgetni kezdtünk. Kiderült, hogy öngyilkos akart lenni, több gyógyszert is bevett. Ez már a harmadik kísérlete volt. Sokáig győzködött, hogy ne hívjak mentőt, de nem hagytam magam. Amíg kiérkeztek, tovább beszélgettünk.
Úgy érezte, az életének semmi értelme. Párkapcsolata, gyereke nincs, ő a férfiaknak „csak arra” kell, a családjával már régen megszakította a kapcsolatot, barátai nincsenek, a munkáját utálja. Először próbáltam meggyőzni, hogy nem véletlen nem sikerültek az eddigi kísérletei, és dolga van még a Földön, de minden érvem lepattant róla. Mondtam neki, hogy a saját hozzáállásán próbáljon meg változtatni, ha kell, orvosi segítséggel, és nem feltétlen gyógyszerekkel.
Ha ennyire rosszul érezzük magunkat a bőrünkben, annak komoly oka van, nem egyszer nyúlnak vissza a kezelések a gyerekkori sérelmekig. A mostani helyzet is egy hosszú folyamat eredménye. Az ilyen esetekben meg kell próbálni valami korábbi örömteli eseményt felidézni, vagy arra gondolni, amikor az életünk még nagyon rendben volt, és ahhoz viszonyulni, abba kapaszkodni. Általában önértékelési gondok húzódnak meg a háttérben, ezt kezelnünk kell. Az öngyilkosság nem megoldás semmire. Ismerjük fel, ha orvosi segítségre van szükségünk, és ne féljünk belevágni.
A mentők viszonylag hamar kiértek, így nem volt túl sok időnk társalogni. Nagyon sokat jár a fejemben azóta is, hogy mi lehet vele. Ti mit tettetek volna a helyemben, mit próbáltok tanácsolni neki?

2012. február 15., szerda

Mit tegyek, ha hibáztam?

Mindannyiunkkal előfordul. Bármennyire figyelünk is, megesik, hogy hibát vétünk. Ezt elsősorban el kell fogadnunk, hiszen legeredményesebben megoldani a hibáinkból eredő problémákat akkor tudjuk, ha túllépünk azon, hogy ostorozzuk magunkat.
Optimális eset az, ha Te magad veszed észre az elkövetett bakit, hiszen így már akkor elkezdhetsz kidolgozni egy megoldást, amikor még a feletteseid nem tudnak róla. Tehát amikor a főnököd elé állsz, nem csak azt tudod elmondani, hogy elrontottál valamit, hanem egyből egy kész tervet is be tudsz mutatni, hogy hogyan lehetne kiküszöbölni a nem kívánt eseményeket.
Előfordul azonban, és sajnos ez a gyakoribb, hogy valaki más (a felettesed vagy egy kollégád) veszi észre, hogy hibát vétettél.
Véleményem szerint a legfontosabb az, hogy be tudjuk ismerni a baklövéseinket. Nem szép dolog például másra hárítani a felelősséget, és egy kollégára mutogatni, de az sem veszi jól ki magát, ha rögtön a körülmények szerencsétlen állására hivatkozva kijelented, hogy nem tehetsz róla, mert mindenki más is biztos ezt tette volna a helyedben. Ha a főnököd az a típus, aki szeret a tévedéseiden lovagolni, akkor is az a legtisztább, ha beismered: hibáztál, kitalálod, mit lehet most tenni. És ezzel el is jutottunk a második lépéshez: ne kezdd el csapkodni a fejedet, hogy hogyan is ronthattál így el valamit, mert azzal az ügyben semmilyen előrelépést nem teszel. A hiba ugyanúgy hiba marad, már létező probléma, aminek a megoldása lett a legújabb cél. Természetesen érdemes lehet elgondolkodnod rajta, hogy vajon miért csináltad úgy a dolgokat, ahogy csináltad, hiszen a jövőben ezzel elkerülheted, hogy hasonló hibákat ejts, de annak semmi értelme, hogy Te magad lovagolj azon, hogy tévedtél.
Ha a megoldáson töröd a fejed, az lefoglal, és nem enged időt arra, hogy túlzottan stresszeld magad egy elkövetett bakin. Inkább arra fókuszálj, hogy milyen megoldási javaslatokkal tudsz előállni. Ezzel jobb színben tünteted fel magad a munkahelyeden, és a saját önbecsülésedet is javítja, hiszen tudni fogod: ha hibázol is néha, képes vagy kijavítani. A legfontosabbat se felejtsük el: a hibáinkból tanulhatunk csak igazán.

2012. február 5., vasárnap

A munkahelyi pletykák


Bár ártatlannak tűnnek, a pletykák rendkívül veszélyesek. Nem egyszer durvák, sőt igazságtalanok. A munkahelyi konfliktusok fő okozói lehetnek, és aztán el is mélyíthetik azokat. Nem beszélve arról, hogy jó részük nem igaz. Persze a pletykálkodás eleinte mókásnak, izgalmasnak tűnhet, főleg akkor igaz ez, ha új vagy egy munkahelyen. Meg kell jegyezni azonban, hogy csak addig mókás, amíg nem Te leszel a pletyka-kör fő témája.
A világ legjobb munkahelyét is tönkretehetik a pletykás kollégák. Az egyetlen megoldás, ha megpróbálunk távol maradni a szóbeszédektől. Ez nem mindig könnyű, és a kísértés is nagy lehet, hogy legalább egy kicsit belehalgassunk, de a legjobbat azzal tesszük, ha igyekszünk egyáltalán nem tudomást venni róla. Ha végighallgatjuk őket,  bátorítást adunk a folytatásra, nincs megállás: jönnek a kérdések, hogy “miért, te nem így gondolod?” vagy “erről mi a véleményed?” – és már bele is folytunk, a pletykás társaság részei lettünk. Ezzel pedig ronthatunk a saját megítélésünkön.
Igyekezzünk inkább a tényekre hagyatkozni, ne hallgassuk végig a pletykákat. Ha elkerülhetetlen a jelenlétünk (kávéfőzés a konyhában, dohányzóban álldogálás), tereljük másra a szót. Ez lehet akár az időjárás is, lényeg, hogy ne beszéljünk másokról a hátuk mögött, és a fél füllel hallott információkat se adjuk át. Könnyen bajba sodorhatjuk magunkat és másokat is.

2012. január 25., szerda

A változásnak belülről kell indulnia

Néhány évvel ezelőtt saját magamon volt alkalmam tapasztalni, hogy a stressz káros hatásai milyen testi tünetekben mutatkozhatnak meg. Pocsékul éreztem magam (és meg kell jegyeznem: úgy is néztem ki). Ahogy utólag visszanézek erre az időszakra, a legnagyobb gond az volt velem, hogy nem is akartam másként hozzáállni a körülöttem zajló eseményekhez, sőt, amikor csak alkalmam volt rá, mindenkinek azt ecseteltem, hogy nem is csoda, hogy ilyen állapotban vagyok, mert nekem olyan nehéz, hogy azt ők elképzelni sem tudják.
A változáshoz az kellett, hogy rádöbbenjenek: az életem korántsem annyira siralmas – és pláne nem reménytelen -, mint amennyire néha értékelem. Pontosan emlékszem arra a pillanatra, amikor az egyik barátnőm mesélt egy közeli ismerőséről, akit abban az időben több tragédia is ért rövid időn belül. Abban a percben átfutott az agyamon, hogy most talán nem kezdek el panaszkodni, mivel nevetségesen éles lenne a problémák közötti kontraszt.
A körülmények összhatása végül elvezetett ahhoz a kijelentésemhez, hogy én nem akarok soha többet semmit „túlstresszelni”. Akkoriban már tényleg azt éreztem, hogy tönkreteszem magam az állandó idegeskedéssel, és ez nem csak abban mutatkozott meg, hogy feszültséget éreztem, hanem sokat fájt a hátam, a fejem, a gyomrom, és nem mellékesen a környezetemen sem éreztem azt, hogy mindig kitörő lelkesedéssel fogadják a jelenlétemet.
Nem állítom azt, hogy ehhez a kijelentésemhez eleinte könnyű volt magamat tartani, de változni akartam, és véleményem szerint ez volt a legfőbb lépés.
Kidolgoztam magamnak 3 olyan gondolatot, amelyeket mindig végigfuttattam a fejemben, amikor azt éreztem, hogy valami miatt túlzásba viszem az idegeskedést:
1.    attól, hogy agyonidegeskedem magam, még semmi nem fog történni, ami az adott helyzeten javítana.
2.    ha rámegy az egészségem a „túlstresszelésre”, akkor még nehezebb lesz változtatni az életem azon részein, amin szeretnék javítani.
3.    és a legfontosabb: tényleg reménytelen tenni valamit az aggodalmaskodás helyett?

Tudjátok mi segített még? A mozgás. Már írtunk korábban a sport fontosságáról, de most is megemlíteném, mivel nálam a kezdetekben nagyon jót tett. Akkortájt állandó jelleggel hajtogattam, hogy nincs sem időm, sem pénzem mozogni. Be kell ismernem, hogy a „változni akarástól” pénzem nem lett hirtelen, de időt igenis tudtam szakítani arra, hogy otthon tornázzak.

Vedd figyelembe, hogy amíg Te magad nem akarsz változni, addig nem várhatod, hogy megváltozik körülötted a világ.
Rengeteg könyvet kiolvashatsz a stressz kezeléséről, böngészhetsz technikák után, mert abból bőven akad az interneten, de az első lépést Neked kell megtenned.

2012. január 17., kedd

A sport

A sport nem csak testi, de lelki egészségünk megőrzésében is nagyon fontos. Kitartásra tanít, kiegyensúlyozottabbá tesz. Mindenkinek meg kell találnia azt, ami számára a legmegfelelőbb. Erre nincs általános szabály, az hogy ki milyen körülmények közt érzi magát a legjobban, személyiség függő. Van, aki imád úszni, engem untat. Van, akinek a küzdősportok a kedvencei, én félek, hogy bajom esik közben. Kinek a lovaglás jön be, kinek a rúdtánc, kinek a golf, és még sorolhatnám.

Nekem az egyik legkedvesebb sportom a futás. Megnyugtat, rendszerezi a gondolataimat, és sikerélményekkel lát el. Megmutatja, hogy képes vagyok megtenni valamit, ha azt igazán akarom. és ez nagyon jó érzés, amit az élet minden területén tudok hasznosítani. Mindig új célokat tűzök ki (hosszabb táv, rövidebb idő), és amikor elérem, végtelenül elégedett vagyok.

Persze ilyenkor jönnek a kifogások, hogy „de nekem erre nincs időm”, „fáj a térdem”, stb., de ez fejben dől el. Az én választásom viszonylag egyszerű volt: kevesebb csoki, vagy több sport. Ez utóbbit választottam…

Keressétek meg azt a sportot, amiben kiteljesedhettek, és higgyétek el, nem fogjátok megbánni! Kevésbé lesztek feszültek és ingerlékenyek, hosszú távon pedig az önbizalmatok is nőni fog!

2012. január 15., vasárnap

Amikor minden összejön

Biztos, hogy a Te életedben is előfordult már, hogy valahogy „egyszerre jött össze minden”. Tudod, az az eset, amikor a munkahelyeden is sok a probléma, a családod is nyaggat valamivel, és még a barátaid körében is helyt kell állnod.
Bármelyikünkkel előfordulhat, hogy úgy érzi, egyszerűen nincs kapacitása mindenre. Az ilyen nehézkes időkben sem szabad hagynod, hogy összecsapjanak a fejed felett a hullámok! Az én trükköm az ehhez hasonló esetekben egyszerűen csak az, hogy megállok egy pillanatra, és letisztázom a fejemben a dolgokat. Azért tűnik annyira megoldhatatlannak a sok feladat, ami hirtelen rád szakadt, mert csak cikáznak a gondolatok a fejedben, hogy mikor-kinek-mit kellene tenned. Szánj egy kis időt arra, hogy végiggondold a tennivalókat. Fontos, hogy egyszerre csak egy területre koncentrálj. Kezdd el sorban végigvenni, hogy a munkahelyeden mi mindent kell elvégezned, és rangsorold, hogy melyik a legfontosabb, illetve, hogy milyen lépéseket kell tenned. Akár le is írhatod a teendőket. Ha ezzel a területtel végeztél, lépj a következőre, és tisztázd, hogy milyen feladataid vannak otthon, stb.
Elsősorban azt kell szem előtt tartanod, hogy a fejedben ne legyen káosz. Ha pontosan tudod, hogy mit kell tenned, és lépésről-lépésre kész terved van, akkor máris sokkal egyszerűbbnek fog tűnni a megvalósítás.
És még egy dolog: ha a tervezés közben kiderül, hogy valami mégsem fog beleférni az idődbe, akkor kérj haladékot. Ne legyen a miatt lelkiismeret furdalásod, hogy a Te napod is csak 24 órából áll, és annak egy részét alvással kell töltened. Ha az érintettől bocsánatot kérsz, és megmondod, hogy csak egy hét múlva tudsz a segítségére lenni, akkor azt neki is meg kell értenie. A lényeg, hogy helyesen válaszd ki, hogy kitől tudsz haladékot kérni, és annak érdekében, hogy ne bántsd meg, pontos új határidőt mondj neki, amikorra tényleg vállalni tudod a feladatot.

2012. január 11., szerda

A stressz hatásai


A rossz stressz köztudott negatív hatásairól regényt lehetne írni. Mindannyian hallottunk már az általa okozott fej – és nyakfájásról, izomgörcsökről.
Személyes példámat tudnám említeni ezzel kapcsolatban. Egy régebbi munkahelyemen gyakran törtek rám migrén-szerű fejfájások, egyre erősebben, olyan nyaki görcsökből kiindulva, amit addig soha nem éreztem. Természetesen semmilyen fájdalomcsillapítóra nem reagáltak. Hetekbe telt, mire észrevettem, hogy amint kilépek az utcára a munkaidő végén, szinte azonnal jobban vagyok, a fájdalom magától eltűnik.
Tulajdonképpen szerettem ott dolgozni, de volt egy kolléganőm, aki mindenkiben a rosszat látta, és végtelenül negatív volt a viselkedése. Ez nem az ő hibája volt, egyszerűen a jelleméből fakadt. Rájöttem, hogy a feszültség forrása ő. Amikor megláttam, lüktetni kezdett a halántékom. Egy idő után aztán megelégeltem, hogy miatta vagyok rosszul minden nap, és eldöntöttem, hogy teszek valamit a helyzetem megváltoztatásáért. Alapvetően két utat láttam járhatónak: az egyik, hogy a kolléganőm viselkedésén próbálok változtatni, a másik, hogy a saját hozzáállásomon. Végül a második utat találtam könnyebben járhatónak, és attól kezdve megpróbáltam mindent viccesnek venni, amit mond. (Itt újra hangsúlyozom: nem rosszindulatú volt, csak negatív beállítottságú). Ez eleinte nagyon nehezen ment, hiszen egyáltalán nem volt humoros a nő. Állandóan a hibáimat sorolta, hogy mennyivel jobb nálam. Két hétbe telt, mire el tudtam mosolyodni, persze magamban, és még egy hétbe, mire minden lepergett rólam, amit mondott. Onnantól enyhültek a fejfájásaim, később el is múltak. Sőt, szerintem a kolléganőm észrevette a változást, és szerencsére kevesebbet jött oda hozzám, hogy színesítse a napom. Mondanám azt is, hogy kedvesebb lett, de lehet, hogy ezt csak én láttam bele. Ami viszont tényleg vicces a dologban, hogy mikor később kiléptem, teljesen ki volt akadva, nagyon sajnálta „hogy elveszít”, és (bár nem napi szinten), de a mai napig tartjuk a kapcsolatot.
Higgyünk abban, hogy képesen vagyunk megváltoztatni a környezetünket pusztán a hozzáállásunkkal, hogy komfortosabbá tehetjük az életünket egyszerű és apró trükkökkel, és nem vagyunk kötelezőek eltűrni, hogy a stressz fizikai tünetei megkeserítsék a napjainkat!

2012. január 6., péntek

Apró praktikák

Apró praktikák, amelyek nekünk beváltak:
-         A mosoly
Ennek a trükknek az alapjait legelőször Selye János: Életünk és a stress c. könyvében olvastam, de később sok más helyen is. A lényege, hogy az, amilyen hangulatban vagyunk jelentősen függ a mimikánktól. Ha mosolyogsz, rövid időn belül a hangulatod is vidámabbra vált. Így ha nagyon magad alatt vagy, érdemes az ajkaidat nevetésre állítani.
-         a környezetünkben lévő színek
Amikor új munkahelyem lett, eleinte eléggé maga alá gyűrt a benti légkör. Sosem volt kedvem bemenni az irodába, letört a benti szürkeség (amihez hozzájárult a munkával járó feszültség). Egy nap aztán az egyik barátnőm mesélt arról, hogy milyen kedvezően képesek befolyásolni a kedélyállapotunkat, ha „tarkább” színekkel vesszük körül magunkat. Végül minden íróasztalra való irodai jelölőcímkéből és asztali eszközökből megpróbáltam a legszínesebb összeállítást kihozni, és azt kell mondanom, hogy határozottan javított a mindennapi hangulatomon.
-         a kollégákkal folytatott beszélgetések
Ez egy olyan pont, amit talán sokaknak nehéz megvalósítani, de érdemes megpróbálni. Hozzá kell tennem, hogy én alapvetően is nagy „fecsegő” tudok lenni, de ennek megvan a maga oka. Ha sok a munka, vagy alapvetően is mindenkire ránehezedik a munkájával járó teher, akkor elfelejthetünk beszélgetni egymással. Ennek az lehet az eredménye, hogy a munkahelyi légkör feszült lesz.
A kollégákra érdemes rászánni néhány percet, és (akár ebédszünetben, ha a főnökök nem nézik jó szemmel) kikapcsolódásként megkérdezni, hogy milyen napja van, vagy úgy egyáltalán mi a helyzet otthon, stb. Először is ez azért hasznos, mert kiderülhet, hogy a kollégád/kolléganőd nem azért volt reggel olyan morcos, mert haragszik rád, hanem mert családi vagy egyéb gondjai adódtak. Másrészt, ha érdeklődsz iránta, az a munkafolyamatokban is nagy segítség lehet, mert hatékonyabban tudtok együtt dolgozni, ha arra kerülne sor. Azokkal a kollégákkal is érdemes váltani néhány szót, akikkel úgy érzed, hogy nem jössz ki jól. Ez sokat javíthat a kettőtök közötti kapcsolaton, és ettől még nem kell együtt járnotok bulizni, csak nem lesz kellemetlen feszültség közöttetek.